Son yıllarda otel tatili konseptinin vazgeçilmezi olan yüzme havuzları artık sadece otel ve spor salonlarının değil, özel konutların, sosyal tesislerin ve yaşam alanlarının standart dinlence, spor ve eğlence uygulamaları arasında kendine yer bulmuştur. Yüzme havuzlarını spor yapmak ya da dinlenmek için kullanırken kimyasal maddelere maruz kalmak insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir. 

BioArt

Yüzme havuzlarının sağlık standartlarına uygun doğal sistemlerden oluşması Avrupa’da çok sık görülen bir uygulamadır. Kimyasal kullanmadan dizayn edilen yüzme havuzu uygulamalarını Bioart ürün portföyü içine almıştır.   

Tıpkı Biyolojik gölet sistemlerinde olduğu gibi klor veya başka herhangi bir kimyasal maddeye gerek kalmadan suyun ortamdaki bakteriler aracılığıyla temizlendiği biyolojik yüzme havuzlarında sudaki kirlilik mikroorganizmalar yolu ile temizlenir. İnsanlardan kaynaklanan kirliliklerin de tolere edilmesi için suyun döngü süresi biyolojik göletlere oranla daha hızlı sağlanmakta bu amaçla rejenerasyon alanının büyüklüğü, yüzme havuzunun büyüklüğü ve kullanım yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Biyolojik yüzme havuzları klor kokusu ve kimyasal madde zararı olmadan tamamen doğal bir suda yüzme imkanı sağlamaktadır.

BioArt

Biyolojik yüzme havuzları toplam alanın %10’u ile %50’si arasındaki alanın bitkilere ayrılarak inşa edilebileceği gibi hiçbir bitki kullanılmadan da oluşturulabilir. Modern bir yüzme havuzu görünümünde inşa edilebileceği gibi tamamen doğal gölet görünümünde biyolojik yüzme havuzları kurulabilir

BioArt
tr_TRTürkçe